Letecká pošta

21.7.2015

Letošní Den Letiště Letňany proběhne v sobotu 5. září. Vstup na akci bude zdarma a jako již tradičně bude na návštěvníky od 10 do 17 hodin čekat pestrý program ve vzduchu i na zemi. Specialitou letošního ročníku pak bude letecká pošta.

Z letiště Točná odstartuje zrekonstruovaný letoun Praga E. 114 Air Baby a zamíří s poštovními zásilkami na letiště v Letňanech. Nejstarší letuschopný letoun československé konstrukce přistane na dráze letňanského letiště kolem 14 hodiny, kde poštovní zásilku předá historickému automobilu Praga Super Piccolo a ten ji odveze na partnerský Veletrh Sběratel, který probíhá od 3. do 5. září v areálu PVA EXPO Praha.

Česká pošta k této události vydala speciální dopisnici (korespondenční lístek s předtištěnou známkou), jejímž autorem je malíř Václav Zapadlík.

dopisnice_small

Jak poslat speciální dopisnici leteckou poštou?

  1. Dopisnici v ceně 18 Kč kupte předem na prodejně Známkové tvorby v hale hlavní pošty na Praze 1 v Jindřišské ulici (otvírací hodiny pondělí až pátek, 10:00 – 13:00 a 13:30 – 16:00) nebo v prodejně Postfila.
  2. Napište na dopisnici adresou toho, komu ji chcete poslat. Pak ji vložte do obálky a nejpozději do pondělí 31. srpna 2015 zašlete na adresu: Česká pošta, s.p., Známková tvorba, Poštovní přihrádka 13, 111 21 Praha 1.
    Zásilky lze předat do téhož dne i osobně na stejné adrese.

Oddělení Známkové tvorby potom dopisnice doručí na nejbližší pobočku České pošty u letiště Točná, kde budou opatřeny denním „odletovým“ razítkem. Pytle s dopisnicemi pak budou odvezeny na Točnou a Praga E.114 Baby je dopraví na do Letňan. Přepravu letadlem bude potvrzovat další razítko, tzv. kašet. A na veletrhu Sběratel budou dopisnice opatřeny posledním „příletovým“ razítkem a odeslány na cílovou adresu. Po dofrankování českými poštovními známkami lze dopisnici zaslat i do zahraničí.

Stejnou cestou si zájemci mohou nechat orazítkovat i jiné zásilky (pohlednice, dopisy). Stačí nalepit známku, nadepsat adresu a zásilku v obálce opět poslat na adresu oddělení Známkové tvorby České pošty.

Letecká pošta je pořádána ve spolupráci Letiště Praha Letňany, Veletrhu Sběratel, Výstavy Praga Picolla a České pošty.

Praga E.114 Baby

Letoun Praga E. 114 Air Baby, který přiveze poštovní zásilku, bude jedním z největších lákadel Dne Letiště Letňany. Poprvé se totiž představí veřejnosti po kompletní rekonstrukci. Podle čísla 122 byl vyroben v Letadlovém oddělení ČKD Praga v roce 1947 a je jedním z deseti strojů vyvezených do Francie. Tak jako většina letounů Praga E. 114 z poválečné výroby měl motor Walter Mikron III.  V roce 1952 byl prodán do Švýcarska, kde létal dále pod poznávací značkou HB – UAD. Letovou činnost ukončil s nepůvodním leteckým motorem Rolls Royce A 325 v roce 1987. Celkový nálet letounu je 1583 letových hodin a 3640 startů. Podle data zápisu do Leteckého rejstříku je tato „Bejbyna“ nejstarším letuschopným československým letounem vyrobených před únorem 1948.

Poštu poveze i raritní aerodynamická Praga

Z Letiště Praha Letňany poveze leteckou poštu na Veletrh Sběratel automobil Praga Super Piccolo, unikát ze sbírek Automuzea Praga ve Zbuzanech. Vyráběla se v letech 1934 až 1936 a vedle aut s běžnou karoserií postavila továrna také malou sérii vozů, která odrážela tehdejší aerodynamický designový trend. Světla byla zapuštěna do blatníků, kola měla kapotáž a blatníky splývaly s karosérií.

 

Den Letiště Letňany by se nemohl uskutečnit bez partnerů, především bez generálního partnera Fair Credit a hlavního partnera Radegast. Poděkování však patří všem partnerům.

loga komplet banner 590

Aktuality

Den Letiště Letňany 2018

THE ROLLING STONES

IRON MAIDEN

Ozzy Osbourne

Provoz letiště

Aktualizace letištního řádu LKLT

více článků