Výstava fotografií zmapuje historii letiště v Letňanech

5.9.2014

Součástí Dne letiště, který se uskuteční v sobotu 6. října, bude i unikátní výstava fotografií. Na více než 100 historických snímcích si návštěvníci budou moct prohlédnout všechny důležité vývojové fáze letiště v Letňanech. Výstava však půjde ještě dále do minulosti a vyobrazí i časy, kdy na tomto místě létal první český aviatik Jan Kašpar.

„Výstava zavede návštěvníky do vzdálené minulosti, kdy nad Vysočansko-letňanskými pláněmi úspěšně létal Jan Kašpar. Byla to doba, kdy se na dnešním letišti v Letňanech a v jeho okolí odehrávaly první úspěšné aviatické produkce v Praze. V srpnu roku 1910 se let Jana Kašpara přišlo podívat první den 30 000 lidí, druhý den skoro 60 000. Právě z tohoto leteckého dne bude úvodní fotografie výstavy,“ řekl historik Tomáš Rezek.

Transport Kašparova letounu Bleriot XI na místo startu_900x513

K vidění bude 36 velkoformátových fotek a desítky dalších menších snímků. „Výstava bude vizuální, vedle úžasných záběrů ale budou i krátké popisky, které fotky zasadí do historického kontextu,“ uvedl Robert Speychal, výkonný ředitel Sportovního holdingu Praha, do jehož portfolia spadá právě i letňanské Letiště. „Chceme vzkřísit zašlou slávu místa, kde vznikalo 1. letiště v Praze, možná i v Čechách,“ dodal.

Drak letounu Aero L-39 Albatros behem lámacích zkoušek ve VZLÚ_900x603

Výstava bude situovaná u restaurace Letecká vyhlídka a bude na Dni letiště zahájena. Na stejném místě zůstane i po skončení akce a v plánu je i její přesun do nedalekého OC Letňany, kde se díky tomu s překvapující historií tohoto regionu, která dříve nebyla vnímána, seznámí ještě širší veřejnost.

Vstup na Den letiště Letňany, který je zároveň oslavou 90. výročí zahájení provozu, je zdarma.

Aktuality

Den Letiště Letňany 2018

THE ROLLING STONES

IRON MAIDEN

Ozzy Osbourne

Provoz letiště

Aktualizace letištního řádu LKLT

více článků