Letiště Letňany

V sobotu 26. dubna v 10 hodin dopoledne se veřejnosti na jediný den otevřou prostory, kam se fanoušci letectví běžně nepodívají. V rámci zahájení muzejní 46. sezony Vojenského historického ústavu Praha a Leteckého muzea Kbely se totiž zpřístupní budoucí výstavní prostory muzea v hangárech Staré Aerovky v Letňanech. V rámci otevíracího dne bude představen také zrekonstruovaný letoun Bohemia B5.

kb-pozv2
Objekt Staré Aerovky je kulturní památkou a nachází se u areálu Letiště Letňany. V hangárech, které budou zatím sloužit jako depozitáře, plánuje Vojenský historický ústav Praha ve spolupráci s LOM Praha zřídit několik muzejních expozic. Proto je nyní před přestavbou na výstavní prostory výjimečně zpřístupní veřejnosti a představí některé výstavní kusy včetně části letounu PE-2, kterou se Vojenskému historickému ústavu Praha loni podařilo získat.

Po plánované renovaci zde budou k vidění proudové letouny z přelomu 40. a 50. let 20. století či bombardovací a bitevní letouny z druhé poloviny 20. století. Další expozice by měla být zaměřena na sportovní létání, a to od jeho počátků až do současnosti. Chybět nebude ani expozice mapující výrobu letounů Aero, v bývalých kancelářích bude pak expozice rekapitulující historii celého areálu Staré Aerovky zejména v období druhé světové války.

kbely-pozv

Upozorňujeme, že u Staré Aerovky není možnost parkování – automobily můžete zanechat na stálém parkovišti kbelského muzea, které je asi 100 metrů od hlavní brány. A na závěr po prohlídce hangáru staré Aerovky vás srdečně zveme k posezení do nově otevřeného občerstvení “Letecká vyhlídka“, nacházející se v areálu našeho letiště.