Letiště Letňany

Přestože musel být původně plánovaný program několikrát změněn, nabídl Den Letiště Letňany návštěvníkům opět parádní podívanou. Akci odstartoval průlet stříbrné „krásky“ Lockheed 10A Electra a vojenského vrtulníku Mi17, který se následně divákům vystavoval po celý den na zemi.

lklt2016_21

Poté následovala první bitva modelů letadel z první světové války, při které nechyběly ani pyrotechnické efekty. Great War Flying Cirkus v průběhu dne své vystoupení ještě jednou zopakoval a modeláři pak přišli ke slovu i s malým vrtulníkem Mi24 a malým proudovým letounem L39 Albatros. Opět nechyběly efekty simulující střelbu a výbuchy, díky čemuž měli vždy po vystoupení modelářů práci hasiči, když museli hasit drobné lokální požáry suché trávy mezi přistávacími dráhami.

Na obloze ale měly hlavní roli letadla, a bylo se na co dívat. Ať už se jednalo o akrobatické lety kluzáku Swift či letounů Z50 a Jak-18T, nebo letecké prezentace dalších strojů, které se přiletěly ukázat divákům.

lklt2016_11

lklt2016_8

Pozornost poutala například replika Arada 96BN, pro níž to bylo první veřejné letecké vystoupení. Sice se už jednou předtím představila na leteckém dni na domácí rakouské půdě, ale to se jednalo pouze o statickou ukázku. V Letňanech se tento unikát ukázal ve vzduchu divákům vůbec poprvé.

lklt2016_28

A i další stroje, které se na nebi objevily, stály za to.

lklt2016_24

lklt2016_27

lklt2016_1

lklt2016_6

I pozemní program Dne Letiště Letňany nabídl atraktivní podívanou. Rota Nazdar připravila ukázku táboru z první světové války a přidala ještě vystoupení, při kterém ukázala výcvik parašutistů na operaci Anthropoid. Ukázala nejdříve dvě varianty, jak měl atentát na Heydricha vypadat a na závěr ještě předvedla divákům, jak akce proběhla ve skutečnosti. Aktivní zálohy Armády ČR předvedli ukázku z výcviku. Policie ČR představila svá specializovaná oddělení. A pozornosti diváků se těšily i stroje na čtyřech kolech, které na Dni Letiště Letňany prezentovala společnost Ford CARent.

Den Letiště Letňany by se nemohl uskutečnit bez partnerů, především bez generálního partnera Fincentrum a hlavního partnera Radegast. Poděkování však patří všem partnerům.

loga komplet banner 590