Letiště Letňany

Tisíce návštěvníků zamířily v sobotu 5. září na Den Letiště Letňany. Vedle hlavních hvězd programu, letadel Lockheed 10A Electra a Beechcraft, přilákala diváky také letecká pošta, kterou přivezl z letiště Točná nově zrekonstruovaný letoun Praga E.114 Baby.

O zahájení programu se postaral v deset hodin dopoledne průlet vojenského dopravního letounu Casa. A chvíli poté už na dráhu letňanského letiště dosedla Baťova Electra a diváci mohli obdivovat její ladné křivky. Vedle ní pak zaparkoval i Beechraft. Dvojice pak odpoledne předvedla i společné letecké vystoupení, které bylo pro většinu přítomných vrcholem programu.

Atraktivní podívanou ale nabízela i další letadla, která se během Dne Letiště Letňany představila. Ať už to byla Avia BH1, Bucker Jungman, Beta Minor Be50, M1.C Sokol, L410. Nechyběla ani letecká akrobacie nebo seskok parašutistů.

Specialitou letošního ročníku byla letecká pošta, kterou Letiště Praha Letňany pořádalo s veletrhem Sběratel a Českou poštou. Pro Pragu E.114 Baby to bylo první veřejné vystoupení a zároveň prozatím nejdelší let. Renovátor a pilot Marcel Sezemský letěl přes hodinu a půl. Trasa speciálního letu totiž vedla z letiště Točná do Letňan například i přes Karlštejn nebo horu Blaník. V cílové destinaci převzal leteckou poštu historický vůz Praga Lady namísto původně plánovaného automobilu Praga Super Picollo. Ale náhrada to byla více než adekvátní. Vždyť přesně toto auto dříve vlastnila slavná česká herečka Lída Baarová. Zásilky pak směřovaly na stánek České pošty na veletrhu Sběratel a poté byly tyto sběratelské kousky odeslány adresátům.

Jako obvykle pak na Dni Letiště Letňany nechyběl bohatý doprovodný program na zemi.

Den Letiště Letňany by se nemohl uskutečnit bez partnerů, především bez generálního partnera Fair Credit a hlavního partnera Radegast. Poděkování však patří všem partnerům.

loga komplet banner 590