Letiště Letňany

Letošní Den Letiště Letňany proběhne v sobotu 5. září. Vstup na akci bude zdarma a jako již tradičně bude na návštěvníky od 10 do 17 hodin čekat pestrý program ve vzduchu i na zemi. Specialitou letošního ročníku pak bude letecká pošta.

Z letiště Točná odstartuje zrekonstruovaný letoun Praga E. 114 Air Baby a zamíří s poštovními zásilkami na letiště v Letňanech. Nejstarší letuschopný letoun československé konstrukce přistane na dráze letňanského letiště kolem 14 hodiny, kde poštovní zásilku předá historickému automobilu Praga Super Piccolo a ten ji odveze na partnerský Veletrh Sběratel, který probíhá od 3. do 5. září v areálu PVA EXPO Praha.

Česká pošta k této události vydala speciální dopisnici (korespondenční lístek s předtištěnou známkou), jejímž autorem je malíř Václav Zapadlík.

dopisnice_small

Jak poslat speciální dopisnici leteckou poštou?

  1. Dopisnici v ceně 18 Kč kupte předem na prodejně Známkové tvorby v hale hlavní pošty na Praze 1 v Jindřišské ulici (otvírací hodiny pondělí až pátek, 10:00 – 13:00 a 13:30 – 16:00) nebo v prodejně Postfila.
  2. Napište na dopisnici adresou toho, komu ji chcete poslat. Pak ji vložte do obálky a nejpozději do pondělí 31. srpna 2015 zašlete na adresu: Česká pošta, s.p., Známková tvorba, Poštovní přihrádka 13, 111 21 Praha 1.
    Zásilky lze předat do téhož dne i osobně na stejné adrese.

Oddělení Známkové tvorby potom dopisnice doručí na nejbližší pobočku České pošty u letiště Točná, kde budou opatřeny denním „odletovým“ razítkem. Pytle s dopisnicemi pak budou odvezeny na Točnou a Praga E.114 Baby je dopraví na do Letňan. Přepravu letadlem bude potvrzovat další razítko, tzv. kašet. A na veletrhu Sběratel budou dopisnice opatřeny posledním „příletovým“ razítkem a odeslány na cílovou adresu. Po dofrankování českými poštovními známkami lze dopisnici zaslat i do zahraničí.

Stejnou cestou si zájemci mohou nechat orazítkovat i jiné zásilky (pohlednice, dopisy). Stačí nalepit známku, nadepsat adresu a zásilku v obálce opět poslat na adresu oddělení Známkové tvorby České pošty.

Letecká pošta je pořádána ve spolupráci Letiště Praha Letňany, Veletrhu Sběratel, Výstavy Praga Picolla a České pošty.

Praga E.114 Baby

Letoun Praga E. 114 Air Baby, který přiveze poštovní zásilku, bude jedním z největších lákadel Dne Letiště Letňany. Poprvé se totiž představí veřejnosti po kompletní rekonstrukci. Podle čísla 122 byl vyroben v Letadlovém oddělení ČKD Praga v roce 1947 a je jedním z deseti strojů vyvezených do Francie. Tak jako většina letounů Praga E. 114 z poválečné výroby měl motor Walter Mikron III.  V roce 1952 byl prodán do Švýcarska, kde létal dále pod poznávací značkou HB – UAD. Letovou činnost ukončil s nepůvodním leteckým motorem Rolls Royce A 325 v roce 1987. Celkový nálet letounu je 1583 letových hodin a 3640 startů. Podle data zápisu do Leteckého rejstříku je tato „Bejbyna“ nejstarším letuschopným československým letounem vyrobených před únorem 1948.

Poštu poveze i raritní aerodynamická Praga

Z Letiště Praha Letňany poveze leteckou poštu na Veletrh Sběratel automobil Praga Super Piccolo, unikát ze sbírek Automuzea Praga ve Zbuzanech. Vyráběla se v letech 1934 až 1936 a vedle aut s běžnou karoserií postavila továrna také malou sérii vozů, která odrážela tehdejší aerodynamický designový trend. Světla byla zapuštěna do blatníků, kola měla kapotáž a blatníky splývaly s karosérií.

 

Den Letiště Letňany by se nemohl uskutečnit bez partnerů, především bez generálního partnera Fair Credit a hlavního partnera Radegast. Poděkování však patří všem partnerům.

loga komplet banner 590