Letiště Letňany

Letiště Letňany patřilo ve čtvrtek 13. února dětem. Žáci 1. a 2. stupně ZŠ a ZUŠ Veselá škola si užili zábavně vzdělávací dopoledne, v rámci kterého se kromě zajímavostí o letectví a letadlech učili také základním pravidlům první pomoci a mohli si vyzkoušet improvizovanou airsoftovou střelnici. Pro ty nejúspěšnější ze školní olympiády byl připraven i krátký vyhlídkový let.

skolaci 1

skolaci 2
Veselá škola sídlící na Praze 1 v Soukenické ulici pořádá pro své žáky každoročně olympiádu, ve které si vyzkouší své vědomosti i sportovní a umělecké dovednosti. Vítězové obdrželi kromě medailí a diplomů, které jim byly slavnostně předány na plese v Lucerně, také neobvyklou odměnu. V minulých letech už medailisté ze školní olympiády absolvovali let balónem či výlet na parníku, tentokrát se mohli na Letišti Letňany podívat za okolní krajinu z výšky.

skolaci 3
Pro třicet nejúspěšnějších z letošního ročníku olympiády byl připraven desetiminutový let letadlem. Ve třech skupinách si děti detailně prohlédly vnitřek letounu a absolvovaly krátký vyhlídkový let pod vedením zkušené posádky. Pro ostatní žáky byl připraven neméně zajímavý program. V hangárech si prohlédli funkční stroje, se kterými se z letiště v Letňanech létá, ve venkovní expozici mohli prozkoumat i historické letouny včetně ruských stíhaček, u kterých nahlédli až do kokpitu. To vše za doprovodu a výkladu zaměstnanců letiště, kteří byli připraveni zodpovídat všechny zvídavé dotazy.

školáci 4
Pro děti byla v areálu letiště připravena i improvizovaná airsoftová střelnice, kde si pod dohledem příslušníků aktivních záloh Středočeského kraje vyzkoušely střelbu ze tří typů airsoftových zbraní. Na posledním stanovišti se děti z Veselé školy učily poskytovat první pomoc při akutních situacích, v nichž je o život. Pod vedením zkušeného zdravotníka si vyzkoušely, jak v improvizovaných podmínkách ošetřit zlomeninu a rozpoznat epileptický záchvat či hypoglykemický šok u osob trpících cukrovkou. Na vlastní kůži si mohly zkusit, jak uvést člověka do stabilizované polohy, poskytnout mu první pomoc a jak správně provádět resuscitaci.

školáci 5 školáci 6 školáci 7