Letiště Letňany

Oslavy 90. výročí zahájení provozu letiště Letňany byly velkolepé. Ve vzduchu i na zemi byla k vidění unikátní letadla. Diváky bavil bohatý doprovodný program. Počasí vyšlo perfektně. To vše se odrazilo na vysoké návštěvnosti již čtvrtého ročníku Dne letiště Letňany. A co bylo hlavní, na spokojenosti všech, kteří v sobotu 6. září na letiště zavítali.

V České republice se poprvé představil letoun z druhé světové války Beechcraft C-45H Southern Comfort. Podle zvěstí v tomto stroji létal generál Patton i 34. prezident USA Eisenhower. Typ C-45H byl totiž používán jako první prezidentský Air Force One vůbec.

Den letiste 2014_small_7

Další hvězdou programu Dne letiště Letňany byl letoun Praga E.114 Baby. Diváci viděli dokonce dva tyto stroje. Jeden přiletěl ze Švýcarska a představil se v rámci vzdušného programu. Druhý kousek mohli návštěvníci obdivovat na zemi, protože jeho rekonstrukce, na které se podílí letiště Letňany společně letištěm Točná a ČKD, ještě není dokončena. Ale už na příštím ročníku bude brázdit letňanské nebe.

Den letiste 2014_small_16

Pozornost na sebe strhávala i historická Avia BH.1, která byla dokonce v interakci s pozemním programem. Diváci ji viděli v hlavní roli při ukázce nácviku protiletadlové palby kulometného družstva československé armády. Nebylo to jediné propojení dění ve vzduchu i na zemi. Návštěvníci viděli dobovou ukázku polního letiště Luftwaffe a jeho obrany proti náletu včetně funkčního německého protiletadlového kanónu. Útok simuloval ruský Polikarpov Po-2 MU IX čs. 212 perutě.

Den letiste 2014_small_1

Ve vzduchu se sice neukázala, ale i na zemi dělala velkou parádu britská stíhačka Spitfire. Tvořila se u ní velká fronta na možnost usednout alespoň na chvíli do kokpitu a přitom si popovídat s piloty oblečenými do dobových stejnokrojů britské RAF, které používali naši stíhači.

spitfire

„Na nebi i na zemi bylo na co se dívat,“ potvrzuje Robert Speychal, výkonný ředitel Sportovního holdingu Praha, do jehož portfolia letiště spadá. „Vedle unikátního setkání historických letadel československé konstrukce jsme připravili ukázky dobových vojenských táborů a techniky. Před zraky diváků předvedly aktivní zálohy Armády ČR zásahy proti nepříteli nebo třeba ochranu důležitých osob na nepřátelském území. Policie ČR ukázala, jak vypadají zákroky s cvičenými policejními psy a koňmi. A nechci zapomenout i na stroje bez křídel, ale ty na 4 kolech, které byly k vidění. Návštěvníci mohli usednout za volant luxusních a závodních vozů nebo si vyzkoušet simulátor Formule 1 díky partnerství se společností Charouz Group,“ doplnil Robert Speychal výčet pozemních aktivit.

Zavodni auto na Dni letiste 2014

Specialitou k 90. výročí zahájení provozu letiště pak bylo slavnostní zahájení výstavy historických fotografií. „Na více než 100 historických snímcích jsou k vidění důležité vývojové fáze letiště v Letňanech a okolí. Výstava však jde ještě dále do minulosti a zobrazuje i časy, kdy na tomto místě létal první český aviatik Jan Kašpar,“ řekl Speychal. Výstava zůstává dlouhodobě na letišti v Letňanech, konkrétně u restaurace Letecká vyhlídka.

Transport Kašparova letounu Bleriot XI na místo startu_900x513

Den letiště Letňany se vydařil. Akrobacie Patra Biskupa na Zlínu Z-50 sklidila aplaus. Seskok parašutistů i další letecká představení bavila diváky. Jedinou drobnou kaňkou bylo zkolabování podvozku při přistání ULL repliky Focke-wulfu FW190. Pilot však vyvázl nezraněn a stroj karambol také vydržel se ctí. Když se na konci dne blížila k letišti bouřka, zrušily se poslední lety. Do vzduchu se tedy nakonec nedostal Sparrow ML a skupina Cessny C-182 a dvou Piperů Saratoga. Diváci přesto odcházeli spokojeni. I ti poslední nakonec nezmokli, protože bouřka se Letňanům vyhnula.

Letadla na Dni letiště Letňany:
Avia BH.1, P.B.6 Racek, Praga E.114 Baby, Tatra T.101, ULL replika Avia B.534, ULL replika FW-190, Polikarpov Po-2, Beechcraft C-45H, M.1C Sokol, Bücker Bü-131, L-200 Morava, Zlíny Z-226, Z-326 a Z-526, Z-50, Z-42, Z-142, L-60 Brigadýr, Aero C-104, Bücker Bü-131, Klemm 25, Cessna C-172, C-152, Sparrow ML, Mil Mi-2, Mi-17, Robinson R-44, Antonov An-2, Casa C-295M, Let L-410, Trempík ,
Cirrus SR-22, Cessna C-182, Piper Saratoga, Tecnam P2008, větroně Z-24 Krajánek, Z-130 Kmotr, Glasshütte Mosquito a Blaník

Previous Image
Next Image

info heading

info content